برای خرید اینترنتی، رمز دوم پویا را فعال نمایید . راهنمای فعالسازی
راهنمای فعال‌سازی رمز پویا

راهنمای فعال‌سازی رمز پویا

(رمز دوم یک بار مصرف) برای همه بانک‌ها

مدتی است که خبر رمز دوم پویا (یا همان رمز دوم یک‌بارمصرف) بین مردم پیچیده است. عده‌ای برای دریافت این رمز اقدام کرده‌اند و عده‌ای دیگر هم هنوز دنبال این هستند که بدانند رمز پویا دقیقا چیست و از کجا باید بگیرند.

در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که رمز پویا چیست و برای هر کدام از بانک‌ها، چگونه می‌توانید این رمز را فعال کنید.

رمز پویا چیست؟

برای این که مجرمین مجازی و کلاهبردارها نتوانند به راحتی به اطلاعات بانکی کاربران دسترسی داشته و از آن‌ها سواستفاده کنند، بانک مرکزی ایران طرحی را برنامه‌ریزی و اجرایی کرده است. در طی این طرح، به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا) برای مدت طولانی که ممکن است افشا شود، رمز دوم هر کارت به صورت یک‌بارمصرف صادر می‌شود. مزیت رمز یک‌بارمصرف پویا این است که دیگر امکان کلاه‌برداری و سوءاستفاده از آن بسیار کاهش می‌یابد، چرا که رمز دوم شما همیشه در حال تغییر است و امکان لو رفتن آن کاهش پیدا می‌کند.

البته اگر از افراد متخصص بپرسید خواهید دید که رمز پویا خبر چندان جدیدی هم نیست.

طراحی و اجرایی کردن این رمز از سال گذشته در برنامه‌های بانک مرکزی وجود داشت و قرار بود که از خرداد امسال (۱۳۹۸) عملی شود، اما به علت یک سری مشکلات (مثل آماده نبودن زیرساخت‌های شبکه‌ای در بانک‌ها) به تعویق افتاد.

اما حالا دیگر قضیه کاملا جدی است و از دی‌ماه سال ۱۳۹۸، استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف برای همه الزامی است. در حقیقت از این تاریخ به ‌بعد، خرید اینترنتی فقط با استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف ممکن خواهد بود.

نحوه فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف برای تمامی بانک‌ها

مهم نیست که کارت شما از کدام بانک صادر شده باشد؛ در این بخش می‌خواهیم نحوه فعال‌سازی رمز پویا برای تمام بانک‌ها را به زبان ساده آموزش بدهیم. قبل از این که مطلب را ادامه بدهیم، می‌توانید فهرست بانک‌ها را مشاهده کنید و روی بانک موردنظر خود کلیک کنید.

بانک ملی ایران

 
بانک سپه
 
بانک کشاورزی
 
بانک مسکن
 
بانک حکمت ایرانیان
 
بانک صادرات
 
بانک صنعت و معدن
 
بانک توسعه تعاون
 
پست بانک
 
بانک گردشگری
 
بانک ملت
 
بانک تجارت
 
بانک رفاه کارگران
 
بانک شهر
 
بانک ایران‌زمین
 
بانک دی
 
بانک اقتصاد نوین
 
بانک پارسیان
 
بانک سامان
 
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
 
بانک آینده
 
بانک سینا
 
بانک قوامین
 
بانک انصار
 
بانک قرض‌الحسنه رسالت
 
بانک سرمایه
 
بانک پاسارگاد
 
بانک خاورمیانه
برچسب ها {{item.name}}